Image Alt

Stabilizacja gruntu

TECHNOLOGIE

W momencie napotkania na budowie gruntów o niskiej nośności, wymagane jest ich wzmocnienie. Konieczna jest stabilizacja gruntu, która pozwoli przystąpić do kolejnego etapu prac nad inwestycją.

Stabilizacja – dostępne technologie

Udane zwiększenie nośności i stabilności gruntu zależne jest od prawidłowego doboru technologii. AJ Fundamenty oferuje szeroki przekrój sposobów i technik stabilizacji gruntu o niskiej nośności.

Systemowe kotwy gruntowe

Kotwy gruntowe są konstrukcją nośną, która pozwala na przenoszenie siły rozciągającej na nośną warstwę gruntu. Kotwa gruntowa składa się z głowicy, swobodnego odcinka cięgna  i buławy kotwy, która jest zespolona z gruntem przez iniekcję.

Technika kotew gruntowych najlepiej sprawdza się przy stabilizacji nasypów, zboczy, skarp oraz osuwisk.

Mikropale

Mała nośność gruntu, wysoki poziom wód gruntowych czy też duże nachylenie terenu stanowią przeszkodę w stawiania budowli bezpośrednio na ławach, stopach czy tradycyjnej płycie fundamentowej. W takim przypadku najlepszą metodą stabilizacji podłoża jest zastosowanie mikropali. 

Mikropale są najczęściej stosowane do stabilizacji osuwisk czy głębokich wykopów.

Kolumny przemieszczeniowe

Do formowania kolumn, których celem jest stabilizacja podłoża, stosowane są maszyny do wykonywania przemieszczeniowych pali wierconych (pale FDP) z użyciem świdra rozpychającego grunt na boki. Kolumny te wzmacniają podłoże zagęszczając luźne grunty piaszczyste, słabe grunty spoiste i organiczne.

Zaletą kolumn przemieszczeniowych stosowanych do stabilizacji, jest możliwość formowania ich również w warstwach bardzo słabych gruntów. Dzięki nieprzerwanemu tłoczeniu mieszanki betonowej, która rozpycha słaby grunt i tworzy w nim pogrubienia trzonu, nie ma ryzyka ryzyka deformacji czy przemieszczenia się kolumn.